Poradnik Poradnik zdrowie

Margaryna ma ponad 140 lat historii

Margaryna ma ponad 140 lat historii
Informacja dla mediów, Unilever MARGARYNA ? TO ŚWIETNY WYBÓR NA CO DZIEŃ Margaryna ma ponad 140 lat historii, zdążyła więc na dobre rozgościć się na

Informacja dla mediów, Unilever

MARGARYNA ? TO ŚWIETNY WYBÓR NA CO DZIEŃ

Margaryna ma ponad 140 lat historii, zdążyła więc na dobre rozgościć się na naszych stołach. Przez te lata bardzo wiele zmieniło się na korzyść w sposobie produkcji i w doborze składników. Obecnie margaryny mają bardzo cenny skład pod względem żywieniowym i są szczególnie polecane osobom, które dbają o prawidłowy poziom cholesterolu. Ponadto konsumenci cenią je za gładką konsystencję, łatwość rozsmarowywania natychmiast po wyjęciu z lodówki, doskonały smak i długi termin przydatności do spożycia.

Mimo, że badania prowadzone przez niezależnych ekspertów potwierdzają, że margaryna jest doskonałym elementem dobrze zbilansowanej diety, nadal pokutuje wiele mitów na jej temat. Poniżej rozprawiamy się z tymi najczęściej powtarzanymi. Zapraszamy też na stronę www.margaryna.com, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat margaryny oraz roli tłuszczów w diecie.

1. Margaryna zawiera dużo tłuszczów trans
Nic bardziej mylnego! Dawniej produkcja margaryny polegała na utwardzaniu olejów roślinnych przez częściowe uwodornianie nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku gdy proces uwodornienia nie był przeprowadzony do końca, margaryna zawierała tłuszcze trans. Dzisiaj nie stosuje się już częściowo utwardzonych olejów roślinnych ? wszystkie margaryny produkowane przez Unilever są praktycznie wolne od tłuszczów trans (poniżej 1% w produkcie).

2. Margaryna to sama chemia produkowana w skomplikowanym procesie
To kolejny mit. Margarynę można zrobić w bardzo prosty sposób mieszając ze sobą kilka składników dostępnych w domowej kuchni: olej roślinny, sól, żółtko, wodę lub mleko, sok cytrynowy i tłuszcz stały np. kokosowy. Wbrew obiegowej opinii produkcja margaryny na dużą skalę nie jest bardzo skomplikowana, natomiast przebiega z zachowaniem rygorystycznych norm jakościowych, co oznacza wysoki stopień bezpieczeństwa dla konsumentów.

3. Margaryna nie ma witamin
Zgodnie z prawem wszystkie rodzaje margaryn w Polsce są obowiązkowo wzbogacane w witaminy A i D. Ponadto margaryna zawiera także witaminę E, która występuje naturalnie w olejach używanych do jej produkcji. Na rynku dostępne są też margaryny prozdrowotne, wzbogacone w składniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, na przykład fitosterole obniżające stężenie cholesterolu we krwi.

A to już wiesz?  Karnawał trwa!

4. Margaryna nie jest źródłem dobrych tłuszczów
To nieprawda. Dobrej jakości margaryna zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. Omega-3 i Omega-6 występujące w olejach, z których jest produkowana, czyli np. rzepakowym i słonecznikowym. Te cenne dla organizmu kwasy linolowy i ?-linolenowy odpowiedzialne są m.in. za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W tym celu powinniśmy spożywać dziennie 2g kwasów Omega-3 i 10g Omega-6. Dla przykładu, 20g, czyli rekomendowana dzienna porcja margaryny o zawartości tłuszczu 60% pokrywa co najmniej 15% zapotrzebowania na kwas Omega-6 i 30% na Omega-3.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy