Żywienie Żywność

Migdał – doskonałość wprost z natury

Migdał – doskonałość wprost z natury
Informacja prasowa Warszawa, 31 sierpnia 2016 Migdał – doskonałość wprost z natury Orzech, któremu bliżej do moreli niż do orzecha laskowego, uprawiany niemal na wszystkich

Informacja prasowa
Warszawa, 31 sierpnia 2016

Migdał – doskonałość wprost z natury

Orzech, któremu bliżej do moreli niż do orzecha laskowego, uprawiany niemal na wszystkich kontynentach. Jest wykorzystywany jako cenne źródło witamin i minerałów zarówno w gastronomii, jak i w przemyśle kosmetycznym. Jego wyśmienitym smakiem zachwycamy się w wyrobach piekarniczych, a zapachem rozkoszujemy w kremach i balsamach. Mistrz małych przyjemności, ideał zerwany prosto z drzewa – migdał. Czy wiecie, jakie tajemnice jeszcze skrywa?

Kalifornijski sen o migdałach
Migdałowiec do szczęścia potrzebuje łagodnego klimatu z dużą ilością słonecznych dni i żyznej gleby. Dlatego tak dobrze rośnie i daje dorodne owoce w Kalifornii, kwitnąc od połowy lutego do końca marca. To właśnie słodką odmianę migdałów ze Stanów Zjednoczonych najczęściej spotkacie w naszych sklepach.
„Chociaż drzewa migdałowca kwitną w pierwszej połowie roku, to okres pękania i dojrzewania migdałów jest dosyć długi. Zbiory trwają dopiero od drugiej połowy sierpnia aż do października. Wspomagają nas w nich mechaniczne wstrząsarki, dzięki którym na ziemię spadają migdały w łuskach” – opisuje proces uprawy migdałów Charlie – manager jakości na kalifornijskiej plantacji.

Orzech czy nie orzech? Oto jest pytanie!
Co łączy migdał z nektarynką lub śliwką? Pod względem botanicznym zalicza się go do owoców. W okresie swojego rozwoju migdał dojrzewa w łupinie, którą dodatkowo otacza łuska. Właśnie tę otoczkę można porównać do miąższu brzoskwini. Pod wpływem słońca łuska wysycha i ulega pęknięciu, a migdał pozostaje w łupinie, w której schnie aż do momentu zbiorów. Czy migdał jest więc pestką? Zwyczajowo zalicza się go do orzechów, ponieważ jest zamknięty w skorupie i jadalny. Jednak długa debata nad tym czy to owoc, pestka czy orzech, nie ma większego sensu. Warto skupić się na tym, jak migdał, dzięki swoim wartościom odżywczym wpłynie na nasze zdrowie.

A to już wiesz?  Powiedz na co masz ochotę, a powiem czego ci brakuje

Zdrowie prosto z drzewa
Migdały można spożywać w różnych postaciach: jako chrupiąca przekąska najlepiej sprawdzą się naturalnie łuskane migdały w całości, blanszowane idealnie pasują do sałatek, a migdały w płatkach są niezastąpione przy domowych wypiekach lub koktajlach.

„W trakcie mojego pobytu na plantacji w Kalifornii dowiedziałam się, że wygląd migdałów ma kluczowe znaczenie, ponieważ świadczy o ich jakości oraz starannej selekcji, co bezpośrednio wpływa na smak i chrupkość. Te najlepsze mają gładką, pomarańczową skórkę, są owalne i duże. Jeśli chcemy, aby pyszne migdały zachowały dłużej swoją świeżość i nie straciły cennych wartości, należy je włożyć do lodówki” – mówi Kasia Bujakiewicz ambasadorka marki Bakalland.
Wapń, potas, fosfor i witamina E zawarte w migdałach sprawiają, że te bakalie powinny znaleźć się w diecie aktywnych osób, dbających o codzienne menu. Dzięki wysokiej zawartości magnezu spożywanie migdałów wspomoże organizm w walce ze zmęczeniem oraz stresem. Chcesz wyglądać pięknie i zdrowo? Rozwiązaniem jest zjedzenie w ciągu dnia garści migdałów Bakalland. Dlaczego? Bo migdały to cenne źródło miedzi, która pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry i włosów, a także wspiera układ odpornościowy. 100 gram migdałów zaspokaja 100% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Przepis na… myślenie o niebieskich migdałach
W domowej kuchni migdały najczęściej wykorzystujemy jako dodatek do deserów, zwłaszcza ciast. Nie każdy jednak wie, że uwielbiany przez dzieci marcepan jest zrobiony właśnie z tych orzechów. Dodatkowo w prosty i szybki sposób możecie przygotować go sami w domu i sprawić tym wielką frajdę wszystkim domownikom.
Składniki:
• 350 g migdałów łuskanych Bakalland
• 300 g cukru pudru
• 50 ml wody
• 1 łyżeczka olejku migdałowego
• ewentualnie: 30 ml likieru amaretto albo wody różanej
• 100 g kakao lub czekolady

Migdały łuskane możemy sparzyć i obrać ze skórki, bądź prażyć w piekarniku aż skórka zejdzie sama. Jeśli jednak chcemy oszczędzić czas, możemy użyć także migdałów blanszowanych. Następnie migdały blendujemy. Uzyskana masa nie może mieć grudek, równocześnie powinna być lekko klejąca oraz tłusta. Wykładamy ją na blat i posypujemy cukrem pudrem. Podgrzaną wcześniej wodę wraz z olejkiem migdałowym, likierem lub wodą różaną wylewamy na zmielone migdały. Następnie całość mocno zagniatamy, tak długo aż uzyskamy jednolitą, plastyczną masę, którą formujemy w wałek o średnicy ok. 5 cm. Marcepan zawinięty w folię aluminiową możemy przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni. Wykorzystywać możemy go do ciast i deserów, jako podstawowy składnik lub dekorację. Jeśli jednak mamy ochotę na słodką przekąskę możemy uformować masę w małe kuleczki i obtoczyć je w kakao lub oblać roztopioną czekoladą.

A to już wiesz?  DORITOS NARESZCIE W POLSCE

Przepis na… migdały w wersji wytrawnej
Migdały są smaczne nie tylko w deserowym wydaniu, równie dobrze sprawdzą się w lekkiej, sałatce.
Składniki:
• 50 g migdałów łuskanych Bakalland
• 50 g suszonej żurawiny Bakalland
• 1 awokado
• 150 g świeżych liści szpinaku
• 75 g rukoli
• 20 g chia
• 2 łyżki oliwy z oliwek
• sok z ½ cytryny

Umyte i osuszone liście szpinaku oraz rukolę układamy na talerzu. Dodajemy obrane i pokrojone awokado, które posypujemy suszoną żurawiną oraz uprażonymi wcześniej, na suchej patelni, migdałami. Sałatkę posypujemy nasionami chia oraz polewamy oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy