Rozrywka

1 października – Światowy Dzień Wegetarianizmu

1 października – Światowy Dzień Wegetarianizmu
Informacja prasowa Warszawa, 30 września 2019 Jak zdrowo przejść na wegetarianizm? 1 października – Światowy Dzień Wegetarianizmu Wegetarianizm niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia.

Informacja prasowa
Warszawa, 30 września 2019

Jak zdrowo przejść na wegetarianizm?
1 października – Światowy Dzień Wegetarianizmu

Wegetarianizm niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Kluczem do sukcesu
są przede wszystkim umiejętnie skomponowane, pełnowartościowe posiłki.
Przy okazji Światowego Dnia Wegetarianizmu podpowiadamy na jakie składniki
i certyfikaty warto zwrócić uwagę kupując zarówno pojedyncze produkty,
jak i wybierając gotowe posiłki.

– W powszechnej opinii wegetarianizm to dieta niedoborowa. Wciąż wiele osób uważa, że jej stosowanie wiąże się z poważnymi brakami witamin i składników mineralnych w organizmie. Dobrze zbilansowane posiłki pozwolą nie tylko bez obaw cieszyć się zdrowiem i świetnym samopoczuciem, ale także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Przy dietach eliminacyjnych warto jednak skonsultować się z dietetykiem, który podpowie, jak zapobiegać niedoborom.
– mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

„Jestem wege” – czyli co?
Sposób żywienia wykluczający z codziennego menu produkty pochodzenia zwierzęcego ma kilka odmian. Najczęściej wybieraną wersją jest laktoowowegetarianizm – powszechnie znany jako wegetarianizm. Eliminuje on mięso, lecz dopuszcza spożywanie pozostałych produktów odzwierzęcych takich jak jajka czy nabiał. Zdecydowanie bardziej rygorystycznym wariantem jest weganizm, który wyklucza z diety absolutnie wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego.
Na liście znacznie mniej popularnych wersji diety wegetariańskiej znajdują się witarianizm i frutarianizm. Witarianizm dodatkowo eliminuje spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej powyżej 40 stopni. Natomiast osoby decydujące się na frutarianizm jedzą przede wszystkim owoce, czasem również nasiona,
czy orzechy.

Jak prawidłowo komponować posiłki w diecie wegetariańskiej?
Przy diecie wegetariańskiej należy zwrócić szczególną uwagę na dobór składników,
tak aby odpowiednio uzupełniały wartości odżywcze.
Bez wątpienia ważnym elementem dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej
są produkty pełnoziarniste takie jak kasza, brązowy ryż, czy ciemne pieczywo.
Są one źródłem węglowodanów złożonych, białka i witamin z grupy B. Sporą dawkę białka zapewnią nam rośliny strączkowe (np. fasola, ciecierzyca, czy soja).
Do posiłków warto dodawać bogate w witaminy z grupy B oraz mikro i makro elementy jak np. wapń, cynk i magnez pestki dyni, orzechy lub sezam.
Nie zapominajmy także o dopełnianiu posiłków tłuszczami roślinnymi. Oleje (np. olej rzepakowy, z orzechów włoskich, oliwa z oliwek) najlepiej spożywać na surowo, dodając np. do sałatek, czy ugotowanych warzyw.

A to już wiesz?  Białe szparagi – jak je przyrządzić?

– W celu zachowania jak największej ilości cennych składników odżywczych warto zadbać, by produkty były jak najmniej przetworzone. Jeśli przyjmiemy w ciągu doby odpowiednią liczbę kalorii z wartościowych produktów, to ryzyko niedoborów
u wegetarian jest naprawdę niewielkie. Natomiast kupując gotowe posiłki zwróćmy uwagę na ich pochodzenie. Cenną wskazówkę mogą stanowić odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, np. V-Label, dzięki któremu mamy pewność, że nasze danie jest w 100% wegetariańskie lub wegańskie. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Warzywa i owoce podstawą zdrowego odżywiania według Instytut Żywności
i Żywienia
Pamiętajmy, że warzywa i owoce to bogactwo witamin, przeciwutleniaczy oraz składników mineralnych, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała, chronią przed chorobami układu krążenia, nowotworami, a także zmniejszają ryzyko insulinooporności i cukrzycy. Dlatego są podstawą zdrowego odżywiania piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej opracowanej przez Instytut Żywności
i Żywienia (IŻŻ). Instytut zaleca, by warzywa i owoce były podstawą codziennego odżywiania. Powinny stanowić co najmniej 50% tego, co jemy w ciągu dnia
(w proporcjach: 3/4 warzywa, 1/4 owoce). W dalszej kolejności rekomenduje produkty zbożowe, nabiał a dopiero na końcu mięso, ryby i tłuszcze.

—————————————————————————————————————————————-
Maczfit to catering dietetyczny dostarczany pod wskazany adres, który jest obecny w każdym województwie Polski. Jest dedykowany dla osób, które chcą zadbać o zdrowie swoje oraz całej rodziny, lecz nie posiadają do tego stosownej wiedzy lub czasu. Przygotowywane pod okiem ekspertów-dietetyków posiłki cechują się nie tylko wysoką, restauracyjną jakością, ale również odpowiednim zbilansowaniem i poziomem kaloryczności dobranym do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W ofercie firmy jest aż 21 programów dietetycznych w tym soki cold press, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający odbiorca, znajdzie optymalne dla siebie menu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy