Kultura Wiadomości branżowe

Wpływ pacjentów na dostępność i jakość usług medycznych świadczonych przez szpitale w ramach kontraktu z NFZ ? seminarium z udziałem pacjentów już 28 stycznia br. w Katowicach

Czy mogę mieć wpływ na dostępność leczenia? Czy jakość zabiegów może być różna? Co decyduje o jakości świadczeń medycznych? Czy mogę dopłacić, aby podnieść jakość zabiegu np. usunięcia zaćmy? Na te, niezwykle ważne dla pacjentów, pytania odpowiadać będą eksperci podczas spotkania, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych Polski Związek Niewidomych oraz Marszałek Województwa Śląskiego.  Bezpłatne, otwarte seminarium odbędzie się 28 stycznia w Katowicach w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Dąbrowskiego 23.Na przykładzie okulistyki, a w szczególności leczenia zaćmy, omawiana będzie możliwość udziału pacjentów w kształtowaniu dostępności oraz jakości świadczeń medycznych. Kolejny z tematów będzie prezentował formalno-prawne zagadnienia związane z możliwością dokonywania przez pacjentów dopłat do specjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie, którego nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Daje to szanse na podniesienie jakości zabiegów, z których pacjenci korzystają w ramach kontraktu

Czy mogę mieć wpływ na dostępność leczenia? Czy jakość zabiegów może być różna? Co decyduje o jakości świadczeń medycznych? Czy mogę dopłacić, aby podnieść jakość zabiegu np. usunięcia zaćmy? Na te, niezwykle ważne dla pacjentów, pytania odpowiadać będą eksperci podczas spotkania, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych Polski Związek Niewidomych oraz Marszałek Województwa Śląskiego.  

Bezpłatne, otwarte seminarium odbędzie się 28 stycznia w Katowicach w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, ul. Dąbrowskiego 23.

Na przykładzie okulistyki, a w szczególności leczenia zaćmy, omawiana będzie możliwość udziału pacjentów w kształtowaniu dostępności oraz jakości świadczeń medycznych. Kolejny z tematów będzie prezentował formalno-prawne zagadnienia związane z możliwością dokonywania przez pacjentów dopłat do specjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie, którego nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne. Daje to szanse na podniesienie jakości zabiegów, z których pacjenci korzystają w ramach kontraktu NFZ. 

Pierwszy z zaplanowanych wykładów dotyczyć będzie dostępności leczenia zaćmy w województwie śląskim. Uczestnicy seminarium będą mogli dowiedzieć się, które ośrodki i w jakim zakresie realizują kontrakt z NFZ, jakie są aktualne kolejki np. do zabiegu usunięcia zaćmy. Wykład poprowadzi dr hab. n. med. Katarzyna Michalska-Małecka, Wojewódzki Konsultant ds. Okulistyki. 

Kolejna prezentacja przedstawi i wyjaśni czynniki wpływające na jakość zabiegu usunięcia zaćmy. Odpowie też na pytania o możliwość wpływu pacjenta na te czynniki. Temat ten omówi prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, Ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Trzecia prelekcja dotyczyć będzie prawa pacjenta do wyboru opcji leczenia. Katarzyna Sabiłło, Prezes Fundacji Lege Pharmaciae, będącej partnerem seminarium, przedstawi analizę aktualnego stanu prawnego w zakresie możliwości dopłat pacjentów do świadczeń medycznych jako konstytucyjnego prawa pacjenta do wyboru zakresu i sposobu leczenia. 

W konferencji wezmą również udział Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. n. med. Wanda Romaniuk, Krajowy Konsultant ds. Okulistyki oraz prof. dr hab. n. med. Małgorzata Muc-Wierzgoń, Wojewódzki Konsultant ds. Zdrowia Publicznego.

A to już wiesz?  infoWire.pl uruchamia własne studio telewizyjne

Chociaż Konstytucja gwarantuje nam równy dostęp do świadczeń medycznych, nieustannie napotykamy na ograniczenia i limity. Brak wystarczającej ilości pieniędzy w systemie przekłada się nie tylko na ograniczoną dostępność do leczenia, ale także na jego jakość. Dodatkowym zagrożeniem w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia są niepokojące prognozy demograficzne. Aby móc skutecznie bronić swoich praw, powinniśmy lepiej zrozumieć działanie systemu i możliwości, które daje nam prawo. Temu właśnie mają służyć organizowane przez PZN seminaria, planowane w różnych miastach w całej Polsce w ramach społecznej inicjatywy edukacyjnej, na które serdecznie wszystkim zapraszam – mówi Małgorzata Pacholec, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.


dostarczył infoWire.pl

Źródło MSLGROUP. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy