Alkohole

Jak schłodzić alkohol?

Jak schłodzić alkohol?
Informacja prasowa Warszawa, 15 września 2016 Marco Ghia radzi – jak schłodzić alkohol? Atmosferę spotkań towarzyskich często podkręcają ciekawie podane napoje alkoholowe takie jak wino,

Informacja prasowa
Warszawa, 15 września 2016

Marco Ghia radzi – jak schłodzić alkohol?

Atmosferę spotkań towarzyskich często podkręcają ciekawie podane napoje alkoholowe takie jak wino, piwo czy modne drinki. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś do jakiej temperatury powinniście schłodzić trunki, by wydobyć z nich prawdziwą głębię smaku? Marco Ghia, szef Akademii Kulinarnej Whirlpool w Warszawie, zdradza tajniki dotyczące serwowania poszczególnych alkoholi.

Temperatury podawania i degustacji win
Mierzenie temperatury wina nie powinno być jedynie domeną koneserów tego trunku, ponieważ ten wyjątkowy napój alkoholowy podawany w nieodpowiedniej temperaturze traci swoje walory organoleptyczne i nabiera zupełnie innego smaku oraz aromatu. Zasada ta dotyczy każdego wina, od szampana i win musujących, które powinny być serwowane w bardzo niskich temperaturach, aż po wina likierowe, serwowane w temperaturze pokojowej. Temperatura, w której najlepiej smakuje, z reguły, jest wskazana przez samych producentów na etykiecie. Niskie temperatury (niższe niż te zalecane) podkreślają kwasowość, cierpkość i smak tanin w winie, a wysokie (wyższe niż te zalecane) słodycz i nuty alkoholu. Dzięki temu łatwiej zrozumieć dlaczego starsze czerwone wina, o pełnym aromacie, najlepiej smakują w temperaturze wyższej niż 14°C; idealnie podkreślając jego walory. Natomiast jeśli zbyt mocno wychłodzimy trunek podkreślimy tym samym jego kwasowość, która przykryje zalety. Szampany, prosecco i wina musujące powinny być serwowane w niskich temperaturach, dzięki czemu jesteśmy w stanie docenić ich pełny smak. Wyższe temperatury sprawiają, że trunki tracą swoje wyjątkowe cechy, za które są tak cenione.

Temperatury w jakich powinny być serwowane poszczególne gatunki wina:
– Wina musujące i szampan 8°C
– Wina białe i różowe (wytrawne) 10°C
– Wina białe i różowe (półsłodkie) 12°C
– Wina białe dojrzewające w beczkach 14°C
– Wina czerwone: lekkie, o owocowym aromacie i bez tanin 14°C
– Wina czerwone o średniej mocy 16°C
– Wina czerwone o mocnym aromacie, dużym stężeniu alkoholu, starsze 18°C
– Wina deserowe i wzmacniane (podawane z przystawkami i serami) oraz słodkie 18°C
– Wina deserowe i wzmacniane (do degustacji) 18°C
Jeśli jednak pojawią się wątpliwości co do temperatury, w jakiej powinien być podawany trunek zaleca się sprawdzić zasugerowaną temperaturę podania na etykiecie produktu. Warto pamiętać, że temperatura ta to nie to samo, co zalecana temperatura spożycia! Temperatura podania jest zawsze niższa od temperatury spożycia, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę czas, który upłynie od momentu nalania wina do kieliszka do momentu faktycznej degustacji. Na przykład, wino Franciacorta podawane w temperaturze 6°C, zostanie wypite w temperaturze około 8°C; wino w kieliszku ogrzewa się mniej więcej o 1°C co 5 minut.

A to już wiesz?  Rezydencja Koktajlowa z finałem konkursu World Class

A co z piwem?
Piwo powinno być podawane w temperaturze od 5°C do 14°C. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każdy gatunek ma swoją odpowiednią temperaturę. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie podawać zmrożonego trunku, ponieważ zimno zabija zarówno jego smak jak i zapach, znieczulając nasze podniebienia.

Temperatury w jakich powinny być serwowane poszczególne gatunki piwa:
– Piwo jasne, lekkie, np. Pils, Lager 5-9°C
– Piwa o aromacie owocowym, np. Kriek, Framboise 7-9°C
– Piwo Bitter, Brown Ale 8-10°C
– Piwo Stout 10°C
– Piwo Strong, Doppelbock 11°C
– Piwo Scotch 12°C
– Piwo typu Barley Wine 13°C

Ważną wskazówką jeśli chodzi o temperaturę podania piwa może być sama piana – kiedy jest jej mało, winowajcą może okazać się zbyt niska temperatura. Za to kiedy jest jej zbyt dużo, często winą obarczyć można zbyt wysoką temperaturę podania.

Jak schładzać napoje alkoholowe?
Najlepiej napoje alkoholowe schładza się w lodówce. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy jaka temperatura panuje w poszczególnych częściach sprzętu, przez co popełniamy błędy podczas podawania gościom źle schłodzonych trunków.

Temperatura w lodówce Whirlpool Supreme Dual NoFrost rozkłada się następująco:
– górna półka 8°C
– środkowa półka 4°-5°C
– dolna półka 2°C
– szuflady 8°-10°C
– komora Active0° – 0°C
– półki na drzwiach 10°-15°C
– zamrażalnik – 18 °C

Lodówka Whirlpool Supreme Dual NoFrost
Najwyższej jakości lodówka Whirlpool Supreme Dual NoFrost jest odpowiedzią na potrzeby konsumentów i spełnia ich marzenia. A to wszystko za pomocą zastosowanych technologii:

• Supreme Dual NoFrost
Sekret tej innowacyjnej technologii Whirlpool tkwi w dwóch niezależnych systemach NoFrost – jednym w chłodziarce i jednym w zamrażarce, dzięki czemu korzystamy z zalet technologii Total NoFrost bez wysuszania żywności. Jest to gwarancja optymalnych warunków do przechowywania świeżego i mrożonego jedzenia

A to już wiesz?  Brazylijski Mundial 2014 poleca Dorato

• 6-ty Zmysł Fresh Control
Ten system nieustająco monitoruje temperaturę i wilgotność panującą w lodówce, a także przywraca prawidłowe parametry temperatury szybciej niż w tradycyjnej lodówce.

• Technologia Freeze Control
Dzięki niej zamrożone jedzenie nie traci wilgotności ani smaku. Znacznie obniżając wahania temperatury w zamrażarce podczas procesu automatycznego usuwania szronu zapobiega powstawaniu oparzeń mrozowych, chroniąc jedzenie przed utratą jakości i koloru.

• Komora Activ0°
Jest to komora, w której panują idealne warunki do przechowywania świeżego mięsa i ryb. Temperatura w Activ0° wynosi około 0°C, co oznacza, że jedzenie dłużej pozostanie świeże i zachowa swój wygląd oraz wartości odżywcze. System chłodzenia w komorze Activ0° może zostać wyłączony, a sama komora może być używana do standardowego przechowywania żywności.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy