Łazienka Łazienki

Retro styl w nowoczesnym wydaniu

Retro styl w nowoczesnym wydaniu
Retro styl w nowoczesnym wydaniu Choć współcześnie elegancję wnętrza utożsamia się przede wszystkim z minimalizmem, bogaty wzorniczo styl retro cieszy się nieprzemijającą popularnością. Jak urządzić

Retro styl w nowoczesnym wydaniu

Choć współcześnie elegancję wnętrza utożsamia się przede wszystkim z minimalizmem, bogaty wzorniczo styl retro cieszy się nieprzemijającą popularnością. Jak urządzić łazienkę, by zachwycała pięknem dawnych lat, a jednocześnie – cechowała się wysokim poziomem funkcjonalności?
Pomieszczenia, których wystrój inspirowany jest wzornictwem retro, zachwycają zwykle wyszukanymi detalami, zdobniczymi akcentami i wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Aby wnętrze urządzone w tym stylu cechowało się zarówno oryginalną estetyką, jak i odpowiednim poziomem wygody, wyposażenie powinno nie tylko idealnie odzwierciedlać trendy aranżacyjne dawnych lat, ale również posiadać najnowsze rozwiązania z zakresu ergonomii i wydajności działania. Jakie elementy warto umieścić we współczesnej łazience retro?

Inspiracja naturą, czyli meble łazienkowe
W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się takie materiały, jak drewno i imitujące je tworzywa. Dzięki ciepłej kolorystyce i delikatnej fakturze, gwarantują one przytulny charakter wystroju, a jednocześnie – wizualne nawiązanie do rozwiązań wykorzystywanych przed laty. Wybierając meble, należy jednak zadbać o to, by nie przytłoczyły one aranżacji wzorniczym przepychem. W takim przypadku zastosowanie znajdą modele o prostej konstrukcji, tworzące idealne tło dla dekoracyjnej ceramiki oraz armatury. – Podstawową kwestią przy zakupie wyposażenia do łazienki retro jest wybór rozwiązań łączących estetykę i funkcjonalność. Wśród dostępnych na rynku mebli, takimi właściwościami cechują się szafki wykonane z odpornej na działanie wilgoci płyty laminowanej lub MDF – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Kolorystykę drewna przełamie chromowane wykończenie nóżek i uchwytów, które dobrze uzupełni pokrytą tym samym materiałem armaturę – dodaje ekspert. Jeśli jednak chcemy, by to meble stanowiły najważniejsze nawiązanie do wzornictwa retro, warto zastanowić się nad stylizowanymi szafkami ze zdobiącymi fronty ornamentami. Należy jednak pamiętać, że tego typu propozycje są stosunkowo kosztowne.

Miękkie linie, czyli ceramika sanitarna
Dawna stylistyka inspiruje także projektantów ceramiki łazienkowej do tworzenia wyrobów, nawiązujących kształtem do dawnych mis lub balii. By w pełni ukazać ciekawe linie umywalek retro, najczęściej montuje się je na blacie – bezpośrednio na powierzchni szafki. Idealnie komponują się one ze stojącą armaturą o wydłużonym korpusie lub jej ściennym wariantem. Wybierając ceramikę sanitarną, warto również rozważyć instalację bidetu. Użytkowany dawniej przez przedstawicieli klas wyższych, stanowił wyposażenie sypialni. Z biegiem czasu zmieniono miejsce jego montażu, a tym samym – stał się on jednym z najważniejszych służących higienie sprzętów łazienkowych. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że by zachować spójność estetyczną wyposażenia, bidet i miska sedesowa powinny pochodzić z jednej kolekcji.

Dbałość o detal, czyli armatura łazienkowa
Jednym z podstawowych elementów wystroju, który stanowi o wyjątkowości łazienki retro jest stylizowana armatura. – Do tego typu wnętrz polecane są baterie wyposażone w dekoracyjne uchwyty przyjmujące formę tradycyjnych kurków. Dzięki zestawieniu ich klasycznego kształtu z nowoczesną, opływową wylewką, armatura zapewnia ciekawy efekt wzorniczy – tłumaczy Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Przy tego typu wyposażeniu, niezwykle istotne stają się detale, takie jak ceramiczne wykończenie uchwytów z oznaczeniem temperatury wody. Pozwolą one dobrze zharmonizować baterię z umywalką i bidetem – dodaje ekspert. Decydując się za zakup armatury w stylu retro, nie zapominajmy by zweryfikować obecność nowoczesnych rozwiązań, takich jak odporna na rozszczelnienia głowica ceramiczna czy przyczyniający się do oszczędzania wody napowietrzacz.

Strefa relaksu, czyli wolnostojąca wanna
W salonach kąpielowych w stylu retro, doskonale sprawdzają się eleganckie wanny wolnostojące, wsparte na ozdobnych nóżkach. Uzupełniając je wysoką, podłogową armaturą z rączką natrysku, uzyskamy oryginalną wzorniczo strefę odpoczynku. Do mniejszych łazienek polecane są natomiast tradycyjne wanny montowane bezpośrednio przy ścianie, obudowane elegancką okładziną z drewna lub kaflami z dyskretnym wzorem. Przy tego typu wariantach, zastosowanie znajdą baterie ścienne, z dekoracyjnymi uchwytami oraz uzupełniający je natrysk przesuwny. Takie zestawienie znacząco zwiększy komfort domowników, umożliwiając im wzięcie zarówno relaksującej kąpieli, jak i orzeźwiającego prysznica.

Dyskretna elegancja, czyli wykończenie wnętrza
Aranżując wnętrze w stylu retro, nie powinniśmy zapominać o odpowiednim wykończeniu ścian i podłóg oraz doborze dodatków, które uzupełnią całkowity efekt. Z uwagi na wymagające warunki panujące w łazience, obszary narażone na częsty kontakt z wodą – jak np. okolice strefy umywalkowej czy wannowej, warto wyłożyć zdobniczymi płytkami. By nie przytłoczyć wystroju zbyt bogatą aranżacją, wybierajmy spośród dyskretnych wzorów. W pomieszczeniu nawiązującym do dawnej stylistyki, ciekawie wyglądać będą również eleganckie kinkiety oraz lustro w ramie utrzymanej w kolorze złota lub miedzi.