Konsumpcja Wiadomości branżowe

Lodówki ? długa historia w dążeniu do perfekcji

Lodówki ? długa historia w dążeniu do perfekcji
Ponad 100 lat minęło od momentu rozpoczęcia sprzedaży pierwszej elektrycznej chłodziarki przeznaczonej do użytku domowego. Odkąd lodówki na stałe zagościły w naszych domach, codzienne życie uległo całkowitej zmianie. Z pozoru zwyczajne urządzenie ukształtowało nasze kuchenne i żywieniowe nawyki zyskując miano jednego z najważniejszych wynalazków w historii.Ludzie od zawsze szukali sposobów na jak najdłuższe utrzymanie świeżości jedzenia. Do początków XIX wieku służyła do tego tzw. lodownia, czyli specjalne pomieszczenie, w którym różnymi metodami podtrzymywano temperaturę bliską zeru. Przełomowym rokiem był 1913, kiedy to na rynku amerykańskim pojawił się innowacyjny produkt DOMELRE - pierwsza elektryczna chłodziarka do zastosowania w warunkach domowych. Urządzenie to zainspirowało wielu wynalazców do poszukiwania doskonalszych wersji chłodziarki. Jednym z nich był nawet Albert Einstein, który w 1928 roku opatentował zupełnie nowy rodzaj lodówki wyróżniający się wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Przełomowym momentem w dziejach urządzeń AGD było także stworzenie lodówki według projektu Raymonda

Ponad 100 lat minęło od momentu rozpoczęcia sprzedaży pierwszej elektrycznej chłodziarki przeznaczonej do użytku domowego. Odkąd lodówki na stałe zagościły w naszych domach, codzienne życie uległo całkowitej zmianie. Z pozoru zwyczajne urządzenie ukształtowało nasze kuchenne i żywieniowe nawyki zyskując miano jednego z najważniejszych wynalazków w historii.

Ludzie od zawsze szukali sposobów na jak najdłuższe utrzymanie świeżości jedzenia. Do początków XIX wieku służyła do tego tzw. lodownia, czyli specjalne pomieszczenie, w którym różnymi metodami podtrzymywano temperaturę bliską zeru. Przełomowym rokiem był 1913, kiedy to na rynku amerykańskim pojawił się innowacyjny produkt DOMELRE – pierwsza elektryczna chłodziarka do zastosowania w warunkach domowych. Urządzenie to zainspirowało wielu wynalazców do poszukiwania doskonalszych wersji chłodziarki. Jednym z nich był nawet Albert Einstein, który w 1928 roku opatentował zupełnie nowy rodzaj lodówki wyróżniający się wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Przełomowym momentem w dziejach urządzeń AGD było także stworzenie lodówki według projektu Raymonda Loewy?ego w latach 30. Lodówka Coldspot była pierwszym sprzętem gospodarstwa domowego, którego głównym atutem handlowym był ciekawy wygląd. Zaprojektowana została zgodnie z nurtem streamline, wykorzystując obłe linie i opływowe kształty.

Zanim lodówki przybrały współczesną formę, producenci pracowali nad stworzeniem urządzenia funkcjonalnego i niezawodnego pod względem rozwiązań użytkowych. Jedną z pierwszych marek, która wyznaczała kierunek rozwoju w projektowaniu sprzętów AGD był Samsung. Koncentrując wysiłki na dostarczeniu innowacji, w 1974 roku firma wprowadziła na rynek swój pierwszy model lodówki, którą wyposażono w system pośredniego chłodzenia i funkcję ochrony przed oszronieniem. Niespełna 10 lat później w sprzedaży pojawiła się kolejna, bardziej uniwersalna chłodziarka Samsung, która pozwalała zmieniać opcję zamrażania na chłodzenie. Rok 1996 przyniósł następną innowację ? lodówka i zamrażalnik Independence zostały oddzielone za pomocą osobnych modułów, dzięki czemu zapewniono jeszcze dłuższą świeżość produktów. Niezaprzeczalnym bestsellerem stała się jednak debiutująca rok później lodówka dwudrzwiowa Zipel, która zdominowała rynek na kolejne 16 lat.

A to już wiesz?  Barbara Nowacka Kobietą Roku 2014

Odwołując się do trendu zapoczątkowanego przez ,,ojca współczesnego designu? Loewy?ego, w 2001 roku do masowej sprzedaży trafił odświeżony model Samsung Interior Zipel, który łączył zaawansowanie technologiczne z niewątpliwymi zaletami wizualnymi. Urządzenie, w produkcji którego wykorzystano szkło hartowane, dostępne było aż w sześciu wersjach kolorystycznych ? wreszcie lodówki odeszły od surowego wyglądu i zaczęły nadawać unikalny charakter całej kuchni. Użytkownicy mogli dopasować barwę lodówki do aranżacji wnętrza, co dziś śmiało nazwalibyśmy personalizacją produktu. Idąc o krok dalej, w 2004 roku Samsung zaprezentował pierwszą na świecie chłodziarkę z podwójnym minibarkiem, wyposażoną we wbudowany dozownik wody i lodu, dzięki czemu możliwe stało się uzyskanie zimnej wody czy kostek lodu za pomocą jednego przycisku.

Wraz z początkiem XXI wieku portfolio produktowe firmy Samsung poszerzyło się o nowe urządzenia gospodarstwa domowego wyróżniające się coraz bardziej stylowym designem. W 2005 roku powstała lodówka, której zewnętrzną powierzchnię drzwi zdobił grawerowany turecki deseń, tzw. paisley. Rok później na rynek trafiła lodówka Quatro, oferująca cztery niezależne komory z regulacją wysokości temperatury. Udoskonalony model czterodrzwiowej lodówki T9000 wszedł do sprzedaży w 2012 roku.

Łącząc dotychczasowe osiągnięcia marki w zakresie wzornictwa oraz funkcjonalności, w ubiegłym roku Samsung zaprezentował lodówkę Food ShowCase składającą się z dwóch osobnych komór, z których prawa posiada podwójne drzwi. Rozplanowanie wnętrza tego modelu ułatwia zachowanie porządku na półkach i zapewnia doskonałą organizację przechowywanych produktów. W przypadku najnowszego produktu z serii Chef Collection do współpracy zaproszono specjalistów z Club des Chefs. Eksperci tworzący elitarne grono najlepszych szefów kuchni z całego świata pomogli w zaprojektowaniu lodówki dla prawdziwych profesjonalistów.

Śledząc drogę produktów marki możemy zaobserwować postęp technologiczny, a także odzwierciedlenie społecznych trendów, między innymi w designie. Zdecydowanie najważniejszą cechę współczesnego projektowania sprzętów gospodarstwa domowego stanowi wzrastająca rola wzornictwa. Teraźniejsi konsumenci poszukują przede wszystkim urządzeń dobrze zaprojektowanych, a więc nie tylko pięknych, ale również użytecznych i funkcjonalnych.

A to już wiesz?  Rynek kolorowych kosmetyków w Polsce jest wart rocznie 708 milionów zł


dostarczył infoWire.pl

Źródło Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.. Dostarczył

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy