Napoje Żywienie

Niestety, wciąż pijemy za mało i za rzadko

Niestety, wciąż pijemy za mało i za rzadko
Warszawa, 28 lipca 2015 r. Na wakacje: miej wodę zawsze na wyciągnięcie ręki! Badania wykazują, że Polacy nie doceniają zbawiennego wpływu wody na funkcjonowanie organizmu*.

Warszawa, 28 lipca 2015 r.

Na wakacje: miej wodę zawsze na wyciągnięcie ręki!

Badania wykazują, że Polacy nie doceniają zbawiennego wpływu wody na funkcjonowanie organizmu*. Niestety, wciąż pijemy za mało i za rzadko. Dorośli znacznie chętniej sięgają po filiżankę herbaty, a dzieci – po szklankę soku. W ten sposób nie tylko dostarczamy ciału zbędnych kalorii, ale również zaniedbujemy prawidłowy rytm nawadniania tak ważny podczas upalnych dni. Razem ze Stowarzyszeniem Woda w Domu i W Biurze podpowiadamy jak nie zapomnieć o regularnym piciu wody.

Przed nami wakacje i wysokie temperatury – regularne nawadnianie jest wtedy niezwykle ważne, aby zachować dobre samopoczucie i zdrowie. Przyjmuje się, że optymalną dzienną dawkę wody stanowi osiem szklanek. Tymczasem, aż 72,8%* z nas wypija mniej lub nawet sądzi, że nie trzeba po nią sięgać codziennie! W pracy i podczas nauki, w czasie odpoczynku i podczas fizycznej, wakacyjnej aktywności – woda powinna być więc naszym nieodłącznym towarzyszem.

„Niedostateczne spożycie wody przyczynia się do spadku wydolności fizycznej, negatywnie wpływa na funkcje poznawcze i nastrój. Obniża zdolność koncentracji uwagi, powoduje wysychanie spojówek i śluzówki jamy ustnej, a także bóle głowy i poczucie dyskomfortu” – wymienia dr Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia Stowarzyszenia Woda w Domu i w Biurze. „Odpowiednie spożycie wody zapewnia między innymi prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i pokarmowego, a także koreluje ze zmniejszoną zachorowalnością na choroby sercowo-naczyniowe”.

Z wodą za pan brat – kilka prostych wskazówek

Jak to osiągnąć? Jak wyrobić w sobie i swoich dzieciach nawyk picia wody? Wystarczy mieć ją zawsze pod ręką, zwłaszcza w domu. Oto kilka korzyści, jakie Ty i Twoi bliscy możecie uzyskać, wprowadzając do swojego codziennego życia nowe rozwiązania dla zdrowia…
1. Woda znaczy wygoda
Zarówno ci, którzy nie jeżdżą po zakupy samochodem, jak i osoby starsze lub mające problemy z kręgosłupem wiedzą, ile kłopotów sprawia noszenie ciężkich zgrzewek. A przecież tak łatwo to zmienić! Woda może być dziś dostarczana bezpośrednio pod Twoje drzwi, co gwarantuje maksimum wygody!
2. Przestrzeń dla zdrowia
Segregacja butelek wydaje Ci się kłopotliwa? Plastiki piętrzą się w mieszkaniu, a Tobie brakuje już miejsca? Dzięki dystrybutorowi możesz nie tylko zaoszczędzić trochę przestrzeni, ale także pożytecznie ją wykorzystać. Mały lub duży, wolnostojący lub nablatowy – wybierz ten, który najlepiej dopasuje się do potrzeb, wnętrza i rytmu dnia domowników!
3. Im częściej, tym lepiej
„Picie często a mało – małymi łykami – jest wskazane ze względu na odpowiednie nawodnienie. Organizm nie musi wtedy «usuwać» nadmiaru wody, a dokładnie ją zagospodarowuje” – podkreśla dr Katarzyna Okręglicka. „Ważne, by pić jeszcze zanim odczujemy pragnienie. Ono bowiem pojawia się dopiero z chwilą, w której organizm już został odwodniony”.
4. Picie łatwiejsze niż kiedykolwiek
Równie ważne, jak prawidłowe nawadnianie własnego ciała, jest kreowanie dobrych nawyków wśród najmłodszych. Dzięki domowemu dystrybutorowi, dzieci nie muszą się dłużej siłować z korkiem lub oblewać, pijąc wprost z butelki. Za pomocą jednego przycisku samodzielnie naleją sobie wodę do szklanki, co dla wielu z pewnością będzie stanowiło dodatkową atrakcję!
5. Nowy domowy rytuał
Co zrobić, żeby woda nie była nudna? Niech każdy z domowników wrzuci do szklanki ulubione dodatki – lód, plasterki limonki, miętę lub rumianek i trochę świeżych, sezonowych owoców. Wystarczy dolać wodę i świeży, zdrowy napój gotowy! W takim wydaniu woda zawsze będzie smakować wyśmienicie.

A to już wiesz?  Powrót do szkoły to nie zawsze zdrowe dania.

*Badanie “Polacy a woda” zostało zrealizowane przez PBS na zlecenie Stowarzyszenia “Woda w Domu i w Biurze” w ramach OMNIpbs w okresie 24-26 stycznia 2014 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku od 15 lat wzwyż (najstarsza grupa wiekowa: 59 lat i więcej). Celem badania było sprawdzenie nawyków żywieniowych Polaków związanych ze spożywaniem wody w czystej postaci oraz ich świadomości w tym zakresie.
Stowarzyszenie „Woda w Domu i w Biurze” skupia firmy z branży produkcji i dostaw wody w opakowaniach pięciogalonowych. Powstało w 2002 r., początkowo jako sekcja w Krajowej Izbie Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, z inicjatywy kilku podmiotów odgrywających wiodącą rolę na rynku, m.in. Nestle Waters, Eden Springs, Piastpol, Aquator, Greif. W kwietniu 2007 r. przekształciło się w Stowarzyszenie. Obecnie Stowarzyszenie skupia większość podmiotów działających na tym rynku. Dane rynkowe pokazują, że wielkość sprzedaży wody w butlach 5-galonowych przekracza 500 milionów litrów rocznie – to stanowi ok. 15% całego rynku sprzedaży wody butelkowanej w Polsce.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy